Puchar Sołtysa w futbolu stołowym
Puchar Sołtysa w futbolu stołowym

Futbol stołowy

Piłkarzyki, futbol stołowy, piłka stołowa, trambambula –  gra 2- lub 4-osobowa, imitująca prawdziwy mecz piłki nożnej. 

Historia

Za wynalazcę gry uważa się Francuza Luciena Rosengarta (1881–1976), który zbudował pierwszy stół piłkarzykowy (w Europie). W oparciu o ten pomysł szwajcarska firma „Kicker” z siedzibą w Genewie stworzyła model stolika do gry w piłkarzyki. Stoły te stały się tak popularne w Szwajcarii, Niemczech i Belgii, że słowo „Kicker” stało się synonimem futbolu stołowego. Pierwszy patent na stół piłkarzykowy przypisuje się Alejandro Finisterre (1919–2007) w 1937.

Organizacja

W 2002 powstała ITSF (International Table Soccer Federation – Międzynarodowa Federacja Futbolu Stołowego). Organizacja ta ma na celu: promowanie futbolu stołowego jako dyscypliny sportowej, regulowanie zasad współzawodnictwa sportowego (przepisy oraz zasady zawodów) oraz staranie o wpisanie futbolu stołowego na listę MKOL.

W 2009 powstał Polski Związek Futbolu Stołowego. Jako związek stowarzyszeń, PZFS zajmuje się rozwojem i popularyzacją piłkarzyków jako sportu w Polsce oraz stara się o wpisanie piłki stołowej na listę sportów Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Oficjalne przepisy ITSF

Przepisy są dostępne na oficjalnej stronie ITSF:  https://www.tablesoccer.org/page/rules 

źródło: https://bit.ly/31F9IBx 

Scroll to Top